Podziel się wiedzą z innymi.

Najistotniejszymi wartościami, którymi warto się kierować szukając najwłaściwszego kredytu wbrew pozorom nie zawsze jest niska marża.

Przede wszystkim ważny jest cel, na który ma być przeznaczone finansowanie – zazwyczaj możliwość wykazania celu daje niższe oprocentowanie. Dokumentowanie celu to niższe ryzyko dla Banku, a niższe ryzyko to niższa cena dla Klienta.

(kliknij tytuł wpisu, żeby rozwinąć)

Jednak ważny też jest okres, przez który będzie spłacany (nie okres, na który będzie udzielony(!) – kredyt z niskim oprocentowaniem może mieć wysokie koszty początkowe i dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, co może być mniej opłacalne niż kredyt z wysokim oprocentowaniem ale bez kosztów na początku.

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy celem jest nabycie nieruchomości pod tzw. szybką sprzedaż. Dzięki temu można oszczędzić na kosztach prowizji za udzielenie kredytu oraz z tytułu wcześniejszej jego spłaty.

Zupełnie odmienną jest sytuacja, kiedy nieruchomość ma służyć celom mieszkania w niej długoterminowo. Wtedy liczy się najniższe oprocentowanie, a w konsekwencji najniższa roczna stopa oprocentowania, czyli podana w procencie suma kosztów w przeliczeniu na rok.

Kolejną opcją jest występowanie ofert z prowizją 0% oraz ubezpieczeniem na życie lub utraty dochodu. Można dzięki temu uzyskać kredyt z niższym procentem i możliwie niskimi kosztami początkowymi – dlaczego?

Ubezpieczenie zazwyczaj jest udzielane na określony czas do przodu. W przypadku, gdy nieruchomość nabywana jest „na flippa” (kupno pod sprzedaż w krótkim czasie), przy spłaceniu kredytu wcześniej możliwe jest odzyskanie części kosztu ubezpieczenia – np. ubezpieczenie opłacone z góry za 2 lata, kredyt został spłacony po 6 miesiącach – w konsekwencji wystąpi zwrot z ubezpieczenia za niewykorzystany okres 1,5 roku.

Czym się sugerować, by ocenić zawartość oferty?

Najskuteczniejszym sposobem porównania ofert kredytowych jest skorzystanie z ustawowo wymaganego formularza informacyjnego. Zapisane są w tym formularzu m.in. koszty całkowite kredytu – najprecyzyjniej wyliczone wartości, dzięki którym „czarno na białym” okaże się ile trzeba zapłacić za kredyt. To podstawowy parametr będący wyznacznikiem atrakcyjności oferty.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#cojestwazne #kredythipoteczny #czymsiekierowac #marza #prowizja #kredytowanie #calkowitykosztkredytu #wczesniejszasplata #szukamkredytu #ekspertfinansowy #niedoradcafinansowy

Więcej moich wpisów znajdziecie Państwo również na stronie Kancelarii Finansowej Oliwa: http://www.oliwafinanse.pl/blog